A pesti magyar evangélikus egyház (polgári iskolai előzmények után) 1920-ban vette kezelésbe 15 évre az Országos Nőképző Egyesület Veres Pálné utcai épületét. Itt 3 éves továbbképzőt szerveztek olyan lányok számára, akik a IV. polgári után modern nyelveket kívántak tanulni, irodalmi és művészeti általános műveltségre törekedtek, de oklevélre nem volt szükségük. 1927-ben ugyanitt alakult meg az ország első és egyetlen leánykollégiuma. Az iskola 1930/31-ben nyolcosztályossá fejlődött, ugyanebben az évben volt az első érettségi vizsga. Az intézmény 1933 szeptemberétől leánygimnáziumként működött, ahol mindenki egyetemre is képesítő érettségi bizonyítványt szerezhetett.
1937-ben az iskola emlékünnepséget szervezett, majd tanárokból, növendékekből álló küldöttség ment Kufsteinbe, ahol emléktáblát helyeztek el a várban raboskodott magyar szabadsághősök (a Martinovics-per és az 1848–49-es szabadságharc elítéltjei) emlékére. A tábla famásolata ma a gimnázium 2. emeletén látható.
Az iskola híres diákjai voltak: Bánáti Éva tornász világbajnok, Bede Anna költő, Hajós Hollanda Éva festőművész, Keleti Ágnes olimpiai és világbajnok tornász, Kékessy Andrea olimpiai és világbajnok műkorcsolyázó, Lelkes Ágnes színművész, Mádi Szabó Katalin előadóművész, Oravecz Edit és Sándor Judit operaénekes.
1948-ban államosították az elemi iskolát és a nyolcosztályos gimnázium alsó négy osztályát. A meghagyott felső tagozatot 1952-ben szüntették meg.